Inwestycja na giełdzie

W związku z bardzo wysoką inflacją sporo osób poszukuje sposobów na zainwestowanie swojego kapitału. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zakup akcji na giełdzie. Czy rzeczywiście tego rodzaju decyzje biznesowe się opłacają? Taka inwestycja ma swoje plusy i minusy. W poniższym artykule dokładnie omawiamy wady i zalety inwestowania w akcje.

Inwestycja na giełdzie – czy warto się na to zdecydować?

W poszukiwaniu atrakcyjnego sposobu ulokowania swoich oszczędności wiele osób decyduje się na inwestycję na giełdzie. Czy rzeczywiście jest to najlepszy sposób na ulokowanie swoich środków? 

Trzeba wskazać, że jak każde rozwiązanie, tak i tutaj, można wyróżnić określone plusy i minusy. Podstawowym atutem jest fakt, iż na giełdzie możemy samodzielnie decydować o tym, które instrumenty finansowe zakupimy bądź sprzedamy. 

Dodatkowym atutem handlu na giełdzie jest fakt, iż wszystkie transakcje możemy realizować w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki internetowym platformom inwestycyjnym. Jedną z nich prowadzi Saxo Bank Polska

Jest jednak druga strona medalu. Chodzi tutaj mianowicie o ryzyko. Ceny akcji poszczególnych spółek niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie. To z kolei powoduje, że istnieje prawdopodobieństwo utraty nawet wszystkich zainwestowanych środków. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zakupie akcji danej spółki warto kilkukrotnie przeanalizować jej dotychczasową historię, doświadczenie a także własne możliwości finansowe. Tylko wtedy zyskamy pewność, że zrealizowana inwestycja będzie obarczona możliwie najmniejszym ryzykiem.

Kupując akcje stajemy się współwłaścicielami spółki

Akcje to papier wartościowy potwierdzający fakt posiadania udziałów w danej spółce. Każda z akcji reprezentuje określony fragment majątku. Osoby dysponujące akcjami, czyli akcjonariusze, mają prawo do udziału w corocznym zysku, czyli w dywidendzie. Z kolei osoba posiadająca ponad 50% akcji danego podmiotu, zyskuje tzw. pakiet kontrolny. Wówczas ma możliwość samodzielnego podejmowania strategicznych decyzji biznesowych dot. danej firmy.

Szerokie możliwości inwestowania na giełdzie

Na giełdzie można inwestować nie tylko w akcje spółek, ale także w szereg innych instrumentów, przede wszystkim w obligacje i fundusze ETF. Istnieje także osobna kategoria dla bardziej zaawansowanych inwestorów, czyli kontrakty terminowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here