Praca w księgowości

Praca w księgowości z pewnością zaliczana jest do prestiżowych z racji wysokich zarobków czekających tam na najlepszych. Nie wszyscy jednak będą w stanie odnaleźć się w świecie cyfr i skomplikowanych przepisów.

Prowadzenie księgowości dla firm nie należy do prostych zadań. Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki zawodowe, konieczna jest znajomość przepisów oraz wszelkiego rodzaju regulacji prawnych, których w naszym kraju przecież nie brakuje. To bardzo odpowiedzialna funkcja, czego należy mieć świadomość.

Praca w księgowości jak wykazują statystyki jest wykonywana przede wszystkim przez osoby posiadające wykształcenie wyższe. Niekoniecznie jednak niezbędne do pracy w tej branży jest wykształcenie ekonomiczne z zakresu finansów i rachunkowości. Jest to oczywiście najpopularniejszy kierunek prowadzący do zawodu, ale nie jedyny. Wielu księgowych ukończyło na przykład studia z zakresu marketingu i zarządzania, co nie przeszkodziło im sumiennie wykonywać obowiązki księgowego.

W ubieganiu się o lepiej płatne posady z pewnością będzie w stanie pomóc certyfikat księgowego. Jest to swego rodzaju oficjalne potwierdzenie posiadanych umiejętności. Aby otrzymać taki certyfikat należy spełnić określone warunki. Należy posiadać przynajmniej trzyletnią praktykę w księgowości i jednocześnie posiadać wykształcenie wyższe zdobyte na kierunku rachunkowość. Osoby nieposiadające wykształcenia wyższego mogą otrzymać ten certyfikat w przypadku, gdy legitymują się przynajmniej dwuletnim doświadczeniem w obszarze księgowości, posiadają przynajmniej wykształcenie średnie i jednocześnie zdały egzamin państwowy, który potwierdził posiadanie przez nich odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności praktycznych.

Główny księgowy odgrywa kluczową rolę w każdym przedsiębiorstwie. On w dużej mierze odpowiedzialny jest za zarządzanie finansami oraz sprawami administracyjnymi. Do jego obowiązków może należeć też przykładowo pośredniczenie pomiędzy zewnętrznymi instytucjami takimi jak banki, urzędy państwowe. Księgowy zatrudnienie może znaleźć również poza firmami i ich działami księgowymi. Alternatywą dla nich jest zatrudnienie w biurach księgowych. To zewnętrzne firmy, które na stałe współpracują z najróżniejszymi podmiotami gospodarczymi. W takim przypadku księgowy na stałe współpracuje z kilkoma przedsiębiorstwami, które zlecają mu konkretne działania. Księgowi najczęściej wypełniają deklaracje podatkowe, sporządzają analizy finansowe na potrzeby firmy.

Praca w księgowości należy do dobrze opłacanego sektora gospodarki. Zapotrzebowanie na specjalistów jest spore i nie ma tutaj znaczenia region, co czyni księgowość jeszcze atrakcyjniejszą. Praca w księgowości jest dedykowana przede wszystkim osobom cierpliwym, które przywiązują dużą uwagę do szczegółów i jednocześnie posiadają analityczny umysł i predyspozycje do pracy z liczbami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here