Wiele osób w poszukiwaniu pracy decyduje się wyjechać za granicę. Nadal jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z Polski, zwłaszcza w branży opiekuńczej. Seniorzy w Niemczech cenią sobie opiekunów z naszego kraju za pracowitość, uczciwość i wielkie serca. Nie dziwi jednak to, że wymagają od nich znajomości języka w celu sprawnego komunikowania się. Dowiedz się, dlaczego w większości ogłoszeń znajomość niemieckiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym jest wymagana.
Komunikacja z podopiecznym
Trudno wyobrazić sobie komunikację z seniorem, kiedy nie zna się jego języka ojczystego. Wiele starszych osób, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach, jest na tyle sprawnych umysłowo, że oczekuje konwersacji ze swoim opiekunem. Niektórzy preferują wspólne słuchanie radia, oglądanie telewizji, a nawet proszą o czytanie książek czy gazet. Trudno temu podołać bez znajomości języka niemieckiego przynajmniej na dobrym, komunikatywnym poziomie.
Dochodzi jeszcze konieczność załatwiania spraw domowych. Nawet zwyczajne zakupy w markecie czy wykupywanie leków na receptę w aptece może się okazać bardzo trudne dla opiekunki w Niemczech, a nawet niemożliwe. Aby oszczędzić sobie stresów i pomyłek, lepiej jest znać język, w którym płynnie porozumiewa się senior.
Własny komfort psychiczny
Nie da się ukryć, że brak znajomości języka zdecydowanie zmniejsza pewność siebie i utrudnia odnalezienie się w nowym miejscu. Możesz czuć niepewność, dyskomfort, borykać się z kompleksami i mieć problem z adaptacją. Samo załatwienie formalności, choć częściowo odbywa się za pośrednictwem czy przy pomocy polskiego pośrednika lub agencji, wymaga jednak weryfikacji. Na miejscu w Niemczech może się okazać, że są takie sprawy urzędowe, medyczne, czy po prostu towarzyskie, którym nie podołasz, mówiąc wyłącznie po polsku.
Możliwości rozwoju zawodowego
Chociaż czasem widuje się oferty pracy, w których znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana, a jedynie mile widziana, to i tak osoby znające język:
- mają dostęp do znacznie większej ilości ofert i propozycji zawodowych,
- mogą oczekiwać bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia i lepszego wynagrodzenia,
- mają większe szanse na rozwój.
Niektóre opiekunki wyjeżdżają do pracy zagranicznej, nie znając języka. Nie oznacza to wcale, że tych zaległości nie nadrobią. Wiele osób deklaruje, że dla nich najlepszą formą nauki jest przebywanie z rodowitymi Niemcami i osłuchanie się z ich językiem.
Warto znać język niemiecki
Dlaczego opiekunka w Niemczech powinna znać języki? To już wiesz, więc dobrze jest jeszcze przed wyjazdem zagranicznym, uczyć się języka niemieckiego. Już podstawowa wiedza da Ci szansę na to, aby kontynuować naukę na miejscu, gdzie szanse na przyswojenie obcojęzyczny zwrotów są jeszcze większe. W ten sposób rozwijasz swoje kompetencje językowe, na co dzień rozmawiając z seniorem, którego w tym przypadku, nie bez przesady, możemy nazwać native speakerem.