Polskie Anioły Biznesu

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Wielu z nich pragnie niezależności, inni skupiają się na korzyściach finansowych, a jeszcze inni chcą realizować swoje marzenia. Statystyka jest jednak nieubłagana. Ponad 95% start-upów upada w trakcie dwóch pierwszych lat działalności. Większość z nich nigdy nie przynosi żadnych realnych dochodów.
Powodów takiej sytuacji jest wiele. Część pomysłów jest po prostu nieżyciowa, młodym przedsiębiorcom brakuje doświadczenia, biurokracja i skomplikowane przepisy prawne stanowią zbyt poważną przeszkodę. Często jednak powodem jest brak kapitału na rozwój. Pieniądze potrzebne na inwestycje i poszukiwanie właściwego miejsca na rynku za szybko się kończą, a młodym przedsiębiorcom brakuje sposobów na pozyskanie kapitału.

Założyciela start-upu uratować może tzw. Anioł Biznesu. Jest to prywatny inwestor, zazwyczaj specjalizujący się w jednej określonej gałęzi biznesu, który swoim doświadczeniem, koneksjami, a przede wszystkim kapitałem, wspiera małe innowacyjne firmy. Ten rodzaj dofinansowania różni się zasadniczo od bardziej zinstytucjonalizowanych sposobów pozyskiwania pieniędzy takich jak kredyty czy dotacje. Anioł Biznesu inwestuje prywatne pieniądze w zamian za udziały.

W celu ułatwienia młodym przedsiębiorcom pozyskiwania tego typu inwestycji powstały tzw. sieci aniołów biznesu. Są to organizacje w ramach których przedsiębiorca szukający finansowania dla swojego projektu, ma szansę znaleźć inwestora, który wesprze go finansowo. Pełnią one rolę pośrednika między aniołami biznesu a pomysłodawcami, zmniejszając barierę informacyjną. Młodym i niedoświadczonym przedsiębiorcom jest trudno zdobyć odpowiednie kontakty i zaprezentować swoje pomysły potencjalnym inwestorom. Dlatego też, tego typu networking cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony założycieli start-upów. Sieci aniołów biznesu zapewniają też szkolenia i pomoc w dopracowaniu pomysłów. Z drugiej strony, dzięki tego typu organizacjom inwestorzy uzyskują dostęp do szerokiej gamy firm i mają możliwość dokonania odpowiedniej selekcji oraz dopasowania potencjalnych inwestycji do swojego profilu działalności. Konkurujące ze sobą start-upy często też obniżają wartość swoich udziałów, dlatego inwestycja w ramach sieci może się okazać dla Anioła Biznesu o wiele bardziej dochodowa.

Największa polska sieć Aniołów biznesu to Lewiatan Business Angels. W ramach projektów unijnych i przy wsparciu Konfederacji Lewiatan, członkowie sieci starają się propagować ideę inwestowania w małe innowacyjne przedsiębiorstwa. Za pomocą LBA swoich aniołów znalazły m.in. W Biegu Cafe, Ozumi films oraz Legic Kompania Importowa Dóbr Luksusowych.

Lista polskich sieci Aniołów Biznesu:

– PolBAN Business Angels Club
– Lewiatan Business Angels
– Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS
– Black Swan Fund
– Gildia Aniołów Biznesu
– Kobieca Sieć Aniołów Biznesu
– Smart Business Angels
– Technology Investors Business Angles
– Społecznościowa Sieć Aniołów Biznesu – Crowdangels.pl
– Sieć Aniołów Biznesu Amber

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here