Gdzie słuchać muzyki w internecie?

Mamy 21. wiek. Technologia rozwija się każdego kolejnego dnia i sprawia, że żyje się nam coraz bardziej komfortowo. Dotyczy to oczywiście także możliwości słuchania muzyki.

Kiedyś, mogliśmy jej słuchać bowiem tylko na żywo. Później, pojawiły się płyty winylowe – do dziś zresztą dosyć modne, jednak kupowane raczej w celach czysto kolekcjonerskich. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma na świecie pasjonatów tego nośnika muzycznego, którzy nadal kupują klasyczne winyle, bo to by zrelaksować się przy dźwiękach płynących za pomocą gramofonów, ale są oni dziś prawdziwą rzadkością.

Później pojawiły się kasety magnetofonowe, a niedługo po nich płyty CD. I tutaj także nie będzie niespodzianką, jeśli obydwa te nośniki nazwę dziś typowo kolekcjonerskimi. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź zawarta jest w jednym słowie: internet. Internet, czyli coś, co całkowicie przejęło kontrolę nad światem. Nie bójmy się używać takich słów, gdyż nie ma w nich ani odrobiny przekłamania. A jeżeli internet przejął kontrolę nad wszystkimi typowo rozrywkowymi dziedzinami naszego życia, to z muzyką nie może być inaczej. Sprawa jest całkiem prosta. Jeżeli nie jesteś kolekcjonerem, bądź osobą bardzo konserwatywną w kwestii słuchania muzyki, to pozyskujesz ją dla siebie za pomocą internetu. W tym tekście przeczytasz o tym, gdzie i jak znaleźć swoje ulubione utwory oraz jak przy okazji poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.

Jedną z najbardziej znanych platform muzycznych (i nie tylko) jest oczywiście Youtube. Niestety, wraz z upływem lat część artystów unika publikowania swoich utworów właśnie w tym miejscu ze względu na konkurencyjny rynek i wciąż pojawiające się nowe platformy, które zabiegają o największe gwiazdy na światowej scenie oferując im bardzo korzystne warunki finansowe oparte na płatnościach za każdy pojedynczy utwór. Do tego, stare, „zagubione” utwory znikają bezpowrotnie wraz z usuwanymi tam kontami. No i te przeklęte reklamy na Youtube. Trzeba przyznać, że olbrzymi sukces osiągnięty przez tę platformę, sprawił, że przylgnęło do niej trochę irytujących utrudnień. No i odsunął trochę Youtube’a od rynku muzycznego, w stronę platformy streamingowej.

Wobec takiego rozwoju wypadków pałeczkę pierwszeństwa w internetowej branży muzycznej przejął zdecydowanie Spotify, który jest w tej chwili absolutnie niezawodną aplikacją. Definicją tej niezawodności niech będzie olbrzymi wybór muzyczny (dostępne są nawet utwory znane tylko przez koneserów danego gatunku – informacja potwierdzona wielokrotnie przez fanów różnego rodzaju muzyki). Dodatkowo dostępne są tam nieraz kompletne dyskografie pożądanych przez nas artystów, a aplikacja przygotowuje dla nas playlisty zgodne z naszym gustem muzycznym, co pozwala nam odkryć wiele nieznanych przez nas dotąd perełek.

Długo można by wymieniać kolejne miejsca w internecie dające nam możliwość słuchania muzyki za darmo, czy też za naprawdę symboliczną opłatą. Nic więc dziwnego, że standardowe nośniki są dziś już gratką tylko dla kolekcjonerów, bo gdy np. zależy nam na tym, by wesprzeć danego artystę za jego pracę, możemy kupić jego album w wersji cyfrowej, bądź po prostu opłacić kolejny abonament w miejscu, które podjęło z danym wykonawcą cyfrową współpracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here