Zawieszenie firmy przez internet

Potrzebujesz małej przerwy w prowadzeniu firmy, aby zająć się rodziną, wyjechać, zaopiekować się dziećmi lub własnym zdrowiem?
Nie trzeba z takich powodów likwidować własnego przedsiębiorstwa oczywiście, jeśli nie zatrudniasz tu swoich pracowników, to masz pełną możliwość zawieszenia działalności na okres od trzydziestu dni nawet do nawet dwóch lat. W przypadku, gdy sprawujesz opiekę nad własnym dzieckiem ta przerwa może być nawet jeszcze dłuższa. Takie zawieszenie należy wcześniej zgłosić do urzędu gminy lub miasta. Zawieszenie firmy przez internet może być rozwiązaniem. W poniższym artykule przedstawię jak to zrobić nie wychodząc z domu, a jak zrobić to przez internet?

Ważne informacje o zawieszeniu działalności gospodarczej.

W przypadku zawieszenia własnej działalności gospodarczej, który trwa od trzydziestu dni do nawet dwóch lat, urzędników nie interesuje powód. Najważniejsze jest, abyś nie zatrudniał, ani nie miał zatrudnionych pracowników na umowę o pracę. Jeśli chcesz zatem zawiesić wykonywanie swojej działalności, by sprawować opiekę nad swoim dzieckiem, w takim razie możesz zrobić to na okres do trzech lat. Gdy dziecko wymaga opieki z powodu choroby – niepełnosprawności, w takim przypadku działalność można zawiesić nawet na okres sześciu lat , gdy dziecko nie ma ukończonego osiemnastego roku życia.

Taką działalność gospodarczą możesz zawiesić tylko jednorazowo całą albo w nie więcej niż czterech częściach. Jeśli zatem prowadzisz działalność gospodarczą w przeróżnych prawnych formach, to można zawiesić wykonywanie tylko jednej z nich.

Jakie masz zatem korzyści z zawieszenia firmy? Najważniejszą korzyścią do zrobienia sobie przerwy i która uchroni Cię przed stratami w biznesie okresie handlowym albo w czasie, który potrzebujesz teraz dla siebie i Twojego dziecka jest to, że nie trzeba wpłacać składek na ZUS ani żadnych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Warto też przy tym pamiętać, że po trzydziestu dniach od daty wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, należy wtedy zadbać o zapewnienie sobie go w inny sposób żeby móc nieodpłatnie korzystać z państwowej opieki zdrowotnej.

Kiedy masz przerwę w prowadzeniu swojego biznesu nie zapomnij też, że zawieszenie działalności nie ma prawa zwolnić Cię z obowiązku spłacania kredytów oraz innych zobowiązań, które dotyczą przede wszystkim tej działalności, którą chcesz zawiesić i powstały przed datą zawieszenia, na przykład: telefoniczny abonament, opłata za domenę firmową albo też hosting, opłaty za prowadzenie konta w banku, rat leasingowych, opłat za prowadzenie firmowego rachunku bankowego, opłaty za media i tak dalej.

Podczas zawieszenia swojej działalności gospodarczej nie możesz też osiągać bieżących przychodów z zawieszonej działalności.Prawo jakie masz to przede wszystkim wykonywać wszelkie czynności, które są niezbędne do zabezpieczania lub zachowania źródła przychodów, przyjmować należności, sprzedać trwałe środki i wyposażenie, przyjmować należności, które powstały przed datą zawieszenia, oraz zarabiać w inny sposób. Możesz także być poddany kontroli różnych urzędów, a także brać udział w postępowaniach sądowych i innych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem.

Pamiętaj, że data zawieszenia nie ma prawa być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Warto zatem zawiesić swoją działalność od 1 dnia miesiąca, bo kiedy zrobisz to w trakcie, to będziesz musiał opłacić składkę zdrowotną ZUS za cały miesiąc.

Gdy jednak nie wznowisz działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy, to twój wpis zostanie usunięty z urzędu, czyli Twoja działalność automatycznie zostanie zamknięta.

Złożenie wniosku:
Działalność można zawiesić wypełniając odpowiedni druk CEIDG-1 i trzeba go złożyć samemu w urzędzie lub wysłać go poleconym listem oraz przez internet, gdzie tak jak już wspomniałam wcześniej trzeba założyć konto w urzędzie pracy i wykonywać opisane na stronie wskazówki krok po kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here