praca

Rynek pracy w Krakowie jest bardzo szeroki, tak jak w wielu innych miastach Polski. Jest on nazywany lokomotywą napędową Małopolski, lecz dlaczego? Większość miast w województwie trudni się rolnictwem i pracą związaną z turystyką, natomiast stolica małopolski pomimo turystyki opiera się na rozwoju technicznym i kulturalnym a co za tym idzie jest to miejsce atrakcyjne do powstawania nowych inwestycji związanych z miejscami pracy. Poszukiwani są tutaj pracownicy zarówno techniczni jak i praktyczni. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników doświadczonych oraz takich, którzy posługują się większa ilością języków niż tylko polski i angielski. Pomimo tego, nadal poszukiwani są pracownicy w zawodach podstawowych takich jak ekspedient w sklepie, sprzątacz czy obsługa klienta. Kraków w obecnych czasach jest miastem w którym w łatwy sposób znajdziemy reprezentantów każdej z branż. Są tutaj liczne zakłady produkcyjne, przedsiębiorstwa IT, firmy finansowe czy korporacje, które mają za zadanie wprowadzenie nowych technologii.

Tak jak zostało wyżej wspomniane na rynku pracy w Krakowie znajdziemy różne oferty pracy, związane z każdym stopniem kwalifikacji. Przez wiele lat na krakowskim rynku pracy był bardzo wysoki wskaźnik bezrobocia, co doprowadziło do deficytu pracowników przede wszystkim w branżach budowlanych, ale i również produkcyjnych. Coraz częściej pracodawcy ogłaszają chęć przyjęcia pracownika właśnie w tych branżach, ponieważ brakuje im rąk do pracy. Pomimo tego na rynku pracy w Krakowie jest też ogromny popyt na pracowników w branżach IT, handlu czy finansów, lecz dlaczego? Są to zawody mocno rotacyjne, co może wiązać się z tym, że pracownicy mają zbyt niskie kwalifikacje, brak doświadczenia lub słabą psychikę, która nie pozwala im pracować w tym zawodzie. W miesiącach przede wszystkim wakacyjnych jest bardzo duży popyt na pracowników kawiarni, restauracji, hoteli czy stoisk na rynku, co ma związek z tym, że Kraków jest mocno turystycznym miastem, a w tych miesiącach odwiedza je bardzo dużo turystów z całego świata.

Przeczytaj też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Krakowski-rynek-pracy-w-czasie-i-po-pandemii-Sytuacja-w-2021-i-prognozy-na-2022-8169053.html

Praca w Krakowie

Szukanie pracy w Krakowie jest zarazem łatwą, ale i trudną czynnością. Młodzi ludzie niestety myślą, że poszukiwanie pracy wiąże się z ciągłym przesiadywaniem w portalach, które oferują pracę, lecz niestety nie są to za bardzo skuteczne poszukiwania. Przede wszystkim, na portalach takich znajdują się ogłoszenia pracodawców z branż, które poszukują mocno wykwalifikowanych pracowników, najlepiej z doświadczeniem. Natomiast jak młody człowiek, który ukończył dopiero uczelnie ma posiadać doświadczenie w konkretnym zawodzie.

Osoby na studiach zazwyczaj zatrudniają się dorywczo lub pracują w restauracjach, hotelach czy w sklepach i nie przekłada się to na ich późniejsze prace, które mogą być związane właśnie z konkretnymi branżami. Osoby po studiach, które mogą znaleźć pracę właśnie przez portale ogłoszeniowe to przede wszystkim osoby, które ukończyły studia związane z informatyką. Tak jak wyżej było to wspomniane jest bardzo duży deficyt na takich pracowników i firmy takie poszukują przede wszystkim osób, które mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania pracy, a niekoniecznie wcześniejsze doświadczenie. Nie ma konkretnego wskazania gdzie szukać ofert pracy w Krakowie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. W Krakowie znajdują się dwie komórki, które są odpowiedzialne za poszukiwanie prac i rejestrowanie pracowników, a mianowicie jest to Wojewódzki Urząd Pracy i Grodzki Urząd Pracy. Pomimo wyżej wymienionych czynności, pracownicy tych urzędów w ramach poradnictwa zawodowego pomagają określić konkretne kwalifikacje potencjalnego pracownika, jak i jego preferencje zawodowe. Bardzo wiele młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jakie na prawdę kwalifikacje posiadają, przez co mogą zaniżać swoje poszukiwania prac. Poradnictwo zawodowe w takich urzędach pomaga również przedstawić, jak w sposób najbardziej efektywny przejść przez procesy rekrutacji w różnych firmach. I właśnie dlatego w takich miejscach oferowanych przez miasto, przede wszystkim młodzi ludzie powinni szukać swojej pracy, ponieważ pracownicy urzędów potrafią wskazać konkretne zawody w których osoba może czuć się dobrze i ma do niej odpowiednie kwalifikacje. Drugim rodzajem poszukiwania pracy są to poszukiwania przez portale oferujące pracę, natomiast tutaj należy pamiętać o tym, że pracodawcy zamieszczający tam oferty szukają przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych i nierzadko również osób z odpowiednim doświadczeniem zawodowym.

Ostatnim bardzo ważnym pytaniem dla wielu osób może być to, ile można zarobić w Krakowie? Ze względu na mocno rozbudowany rynek pracy płace mogą być lepsze niż w innych miastach. Najwięcej będą zarabiać osoby z branży IT oraz security IT, ponieważ w najmniejszym stopniu będzie to zarobek około 9000 zł, a wraz z nabraniem większego doświadczenia kwota ta będzie wzrastała. Wysokie wynagrodzenie znajdziemy również w sektorze przedsiębiorstw, a kwoty te sięgają prawie 8000 zł. Bardzo dobrze płatnym zawodem jest również praca geodety czy pracownika finansów, lecz również one wiążą się z tym, że im większe doświadczenie tym lepsza płaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here