Robotyzacja jest procesem, który stale postępuje. Na rynkach światowych obserwuje się coraz większe zakupy robotów między innymi przemysłowych. Wielu ekspertów wskazuje, że po okresie intensywnej informatyzacji następnym etapem rozwoju cywilizacji będzie właśnie bardzo szybka robotyzacja.
Co wpływa na rozwój robotyzacji?
Na rozwój robotyzacji wpływa przede wszystkim miniaturyzacja, postęp w zakresie materiałoznawstwa, który wpływa na pojawianie się coraz łatwiejszych w formowaniu materiałów o doskonałych parametrach. Nie bez znaczenie jest również konfigurowanie robotów przemysłowych pojmowane w szerszym zakresie. W tym względzie można mówić o dużym rozwoju modelowania, symulacji działania robotów. W ten spsoć do konfigurowania robotów przemysłowych stosowane są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.
Trudno wymienić wszystkie zastosowania robotów. Natomiast można wskazać przynajmniej na najbardziej podstawowe zastosowania. Roboty stosowane są między innymi przy takich działaniach jak:
– paletyzacja
– malowanie
– spawanie
– obróbka metalu czy tworzyw sztucznych
– nakładanie mas uszczelniających
– lakierowanie.
Praca wykonywana przez roboty
W wielu branżach trudno sobie wyobrazić pracę bez wykorzystywania robotów. Wykorzystując konfigurowanie robotów przemysłowych możliwe jest uzyskanie precyzji realizowanych działań w procesach produkowania, które nie sposób uzyskać bez zastosowania zaprogramowanych urządzeń. Do takich branż zaliczyć można między innymi obróbkę metali oraz tworzyw sztucznych. W ramach realizowanych procesów produkcji można uzyskać bardzo dużą precyzję. Taką możliwość daje między innymi konfigurowanie robotów przemysłowych nawet przy mniej typowych procesach. Inne zastosowania robotów to między innymi wykonywanie malowania czy lakierowania. Po pierwsze można przy takich działaniach ograniczyć ryzyko pracy w szkodliwych warunkach przy wykorzystaniu robotów. Z zaawansowanym konfigurowaniem robotów przemysłowych można również uzyskać znacznie większą precyzję malowania. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość ograniczenia ilości wykorzystywanych materiałów. W ten sposób można w ramach takiej działalności ograniczyć koszty realizacji, co zapewnia długoterminowe korzyści dla firm.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.