Na czym polega tampodruk?

Decydując się na długopisy z logo, ołówki z nadrukiem lub inne upominki korporacyjne, musimy rozważyć nie tylko wybór konkretnego modelu i grafiki, ale również metody, jaką zostanie ona naniesiona na produkty. Jedną z dostępnych opcji jest tampodruk. Na czym polega i kiedy warto na niego postawić?

Czym jest tampodruk?

Tampodruk (nazywany również tampondrukiem lub drukiem tamponowym) jest techniką druku pośredniego wykorzystującą silikonowe stemple zwane tamponami. W pewnym sensie procedura ta przypomina używanie znanych wszystkim pieczątek. Jest to jedna z najpopularniejszych i zarazem najprostszych metod znakowania gadżetów reklamowych z nadrukiem.

Jak wykonuje się tampodruk?

Pierwszym etapem całego procesu jest przygotowanie matrycy poprzez wydrukowanie grafiki na specjalnej folii, nałożenie jej na światłoczułą płytkę, a następnie włożenie całości do naświetlarki, która wykona na płytce stosowne wyżłobienia. Kolejny krok to umieszczenie matrycy w tamponiarce i zamontowanie w niej tamponu oraz kałamarza z tuszem. W tym momencie farba jest nakładana na tampon, a tampon może zostać dociśnięty do powierzchni zadruku, przenosząc na nią logo, dane teleadresowe firmy lub inne informacje, które postanowimy na niej umieścić. Czasami zdarza się, że należy wykonać dociśnięcie dwukrotnie, by nadruk był dokładny i wyraźny. Wiele zależy od kolorystyki oraz faktury podłoża. Tampony mają również ograniczoną powierzchnię, więc nadają się raczej do stosunkowo niewielkich przedmiotów. Nie ma jednak żadnego problemu z wykonywaniem nadruków na długopisach lub innych artykułów piśmienniczych, wykorzystywanych zwykle jako gadżety promocyjne.

Zalety tampodruku

Większość metod wykonywania nadruków wymaga stosunkowo płaskich powierzchni. Druk tamponowy wyróżnia się zaś uniwersalnością – możemy stosować go także na formach wklęsłych, wypukłych, zaokrąglonych, zakrzywionych, o nierównej lub chropowatej fakturze. W dodatku nadaje się do ozdabiania obiektów wykonanych z różnorodnych materiałów, takich jak plastik, szkło, metal, tkaniny czy ceramika. Bez przeszkód możemy więc wykonywać tampodruk na długopisach, ołówkach, piłkach, kubkach termicznych, breloczkach o różnych kształtach, pendrive’ach czy filiżankach. Taki nadruk ma również bardzo wysoką rozdzielność, przez co jest dobrze widoczny, wyraźny i czytelny. Jakby tego było mało, grafiki są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że nasza reklama na długopisach lub innych gadżetach ulegnie zmyciu lub zdrapaniu.

Jak wykonuje się tampodruk

Kiedy stosuje się tampodruk?

Jak nietrudno się domyślić, zastosowanie tampodruku może być bardzo szerokie. Często wykorzystuje się go do oznaczenia firmy na różnego typu sprzętach AGD lub RTV, malowania zabawek dla dzieci, naczyń lub opakowań kosmetyków. Oczywiście, równie powszechne jest wykonywanie go na różnego typu gadżetach reklamowych, np. długopisach z nadrukiem, ołówkach, markerach lub innych przyborach do pisania wykorzystywanych do promocji firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here