Socjal w Niemczech – ile możesz zyskać?

0
1293

Programy pomocy rodzinie i osobom ubogim to niezwykle interesujący temat, który bywa również niezwykle kontrowersyjny. Często w końcu jest on poruszany w mediach i nawet przy rodzinnych stołach, gdyż pojawia się on przy każdej rozmowie na temat polityki. Wiele osób uważa, że w Polsce świadczenia są zbyt wysokie, lecz nikt nie porównuje ich do takich propozycji jak socjal w Niemczech.

Jak wygląda praktyka i na jaką pomoc mogą liczyć osoby potrzebujące wsparcia budżetu domowego? Poznaj szczegóły, nim podejmiesz decyzję o przeprowadzce z rodziną, ponieważ może okazać się, że jednak w Polsce jesteś w stanie otrzymać więcej wsparcia – oczywiście nie mówiąc o pieniądzach za pracę, ponieważ nie trzeba być specjalistą do spraw ekonomii, by wiedzieć, że nawet w sektorach niezbyt dobrze opłacanych w Polsce, w Niemczech możemy zarobić o wiele lepiej.

Dla rodziny, chorych i bezrobotnych

Można powiedzieć, że socjal w Niemczech jest bardzo podobny do Polskiego. Dodatkowe środki mogą otrzymywać osoby bezrobotne, które straciły legalną pracę (a wysokość świadczenia zależy od zarobków), chore i niezdolne do pracy (czyli jak w Polsce osoby z rentą) i rodziny (tzw. Kindergeld). Warto jednak poznać wszystkie możliwości, które są dostępne dla Polaków, gdyż czasem może okazać się, że przysługuje Ci więcej, niż pozornie podejrzewasz. Jak to zrobić?

Co i kiedy zrobić?

Każda procedura jest inna. Oznacza to, że w przypadku chęci pozyskania środków dla rodziny, musimy udać się do organów z innym kompletem dokumentów, niż w przypadku zasiłku dla bezrobotnych. To chyba oczywiste. Jeśli więc chcesz otrzymać socjal w Niemczech, warto w pierwszej kolejności udać się do Urzędu, by otrzymać wszystkie niezbędne informacje dotyczące kolejnych etapów. Jeśli nie jesteś osobą, która biegle mówi w języku niemieckim, zawsze możesz skorzystać z informacji dostępnych na forach internetowych, gdzie znajdziesz je bez większego problemu.

Pamiętaj jednak, że osoba, która liczy na socjal w Niemczech, musi wykazać legalny dochód uzyskany w konkretnym czasie. Kiedy można ubiegać się o pierwsze świadczenia? Po 3 miesiącach pobytu. Dlaczego należy wykazać, że stale mieszkamy i pracujemy w Niemczech, by otrzymać środki? Powód jest stosunkowo prosty. Jest to zabezpieczenie przed tak zwaną turystyką socjalną, która jest idealnym rozwiązaniem dla osób próbujących znaleźć lukę w systemie. Oczywiście przed laty przypadków nagięć prawa było dużo, lecz stale modyfikowane prawo zostało dostosowane do tego typu sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here