Agencje pośrednictwa pracy cieszą się ogromną popularnością. Czy każdy pracodawca powinien z nimi współpracować? Kiedy warto zgłosić się do takiej placówki? Na jakie efekty można liczyć? Czy zawsze jest to dobry wybór? Przedstawiamy kompendium wiedzy w zakresie współpracy z takimi profesjonalistami.
Czym zajmuje się agencja pośrednictwa pracy?
Agencja pośrednictwa pracy to wyspecjalizowana jednostka, której zadaniem jest dobór konkretnych pracowników wedle potrzeb danego przedsiębiorstwa. Każda agencja ma w swoich zasobach bazę pracowników według określonych specjalizacji, którzy są chętni i gotowi do pracy na określonym stanowisku i w danych warunkach zatrudnienia. Nierzadko są to pracownicy tymczasowi z Ukrainy. Dla nich zgłoszenie się do agencji to zresztą najprostsza droga w celu znalezienia pracy na obczyźnie.
Zadaniem agencji jest wstępna selekcja pracowników na dane stanowisko, dzięki czemu firma zyskuje personel już wykwalifikowany, wydajny i efektywny.
Korzyści, jakie zyskuje firma, współpracując z agencją pośrednictwa pracy
Współpraca z agencją pośrednictwa pracy jest najbardziej opłacalna w przypadku pracy sezonowej, kiedy nie opłaca się zatrudniać na etat. Outsourcing pracowniczy sprawdza się także wtedy, gdy przedsiębiorstwo działa na zasadzie wykonywania rozmaitych projektów, do których realizacji za każdym razem potrzebny jest inny personel.
Największe korzyści ze współpracy z agencją pośrednictwa pracy, o jakich można mówić w kontekście przedsiębiorstwa, to:
– uzyskanie specjalistów do wykonywania konkretnych obowiązków,
– brak konieczności realizacji selekcji i rekrutacji pracowników,
– obniżenie kosztów zatrudnienia,
– brak formalności, jakie wiążą się z samodzielnym zatrudnieniem.
Warto także wspomnieć o zaletach zgłoszenia się do agencji pośrednictwa pracy przez samych pracowników. Dzięki temu potencjalny pracownik nie musi samodzielnie szukać zatrudnienia, może też liczyć na dobre warunki pracy, bo te są weryfikowane i kontrolowane przez agencję. Sama agencja nierzadko znajduje także nocleg oraz dojazd w miejsce wykonywania zawodowych obowiązków. To świetna opcja przede wszystkim dla cudzoziemców, którzy na początku pobytu na obczyźnie potrzebują tego rodzaju wsparcia.