Kim jest doradca kredytowy?

W obecnym świecie rosnących wydatków coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu. Jednak przed tym warto skonsultować się z doradcą kredytowym. Na czym polega jego praca i co należy do jego obowiązków. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Czym jest doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe jest jedną z gałęzi należących do  branży usługowej. Doradcy kredytowi to specjaliści w sprawach różnego typu kredytów oraz pożyczek. Najważniejszym zadaniem dla osób pracujących w tej branży jest pomoc swoim klientom w uzyskaniu najkorzystniejszego i najbardziej optymalnego kredytu, dobrze dopasowanego do ich potrzeb finansowych. Bardzo istotnym aspektem jest również przekazywanie specjalistycznej finansowej wiedzy konsumentom. Istnieje wiele różnych odmian doradztwa finansowego. Oprócz wymienionego wyżej najpopularniejszego doradztwa kredytowego możemy mieć do czynienia z doradztwem podatkowym oraz inwestycyjnym itd. Również w samym doradztwie kredytowym istnieją eksperci wyspecjalizowani w różnych typach kredytów. Wielu z nas  korzysta z usług osób doradców zajmujących się pomocą zaciąganiu kredytów hipotecznych, ale również i inwestycyjnych. Doradcy kredytowi pełnią funkcję pośredników między nami a bankami i czerpią z tego tytułu liczne prowizje.

Czy korzystanie z usług doradców kredytowych jest opłacalne?

Jeżeli nie czujemy się kompetentni w sprawach finansów i uważamy, że nasza wiedza o tym jak wygląda spłacanie kredytu jest niewystarczająca  to bez wątpienia lepiej jest skorzystać z usług kogoś kompetentnego, taką osobą jest doradca kredytowy.

Sprawa wynagrodzenia doradcy kredytowego jest dość skomplikowana, to instytucja finansowa, której usługi on sprzedaje wypłaca mu różnej wysokości prowizje – zależą one w głównej mierze od liczby „sprzedanych kredytów”. Honorarium rośnie, jeśli uda się nakłonić konsumentów  na wyższe kredyty lub na dodatkowe produkty  zalicza się do nich między innymi  ubezpieczenie kredytu czy produkty inwestycyjne i wiele, wiele innych. Banki wypłacają różne stawki dla doradców kredytowych. Co ciekawe wielu doradców kredytowych nie ogranicza się do współpracy z jedną instytucją bankową – niektórzy z nich podejmują współpracę nawet z kilkudziesięcioma bankami.

Podejmij dobrą, rozsądną decyzję

Warto pamiętać, że w ostateczności to klient podejmuje decyzje co do wyboru oferty kredytu, doradca tylko sugeruje najlepsze dla nas rozwiązania po przeprowadzeniu z nami rozmowy o tym, czego oczekujemy od kredytu. Skorzystanie z usług doradcy kredytowego może okazać się cenną inwestycją. Warto zwrócić uwagę na to, że różnice w oprocentowaniu różnego typu kredytów w różnych bankach mogą wynosić nawet do kilkunastu procent. Doradca kredytowy może się okazać wręcz naszym wybawcą i przewodnikiem po zagmatwanym świecie kredytów oraz finansów. Warto poczytać opinie o doradcach kredytowych, wielu z nich ma własne strony internetowe. Uważaj na doradców, których kompetencje są wątpliwe, jednak większość osób pracujących w tej branży to wykwalifikowani specjaliści.

Doradca kredytowy Tomasz Wostal – dowiedz się więcej o tym, czym jest doradztwo finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here