Blog dla sklepu internetowego - fanaberia czy konieczność?

W dzisiejszych czasach trudno sobie nawet wyobrazić prowadzenie sklepu internetowego bez podstawowej choćby znajomości tematyki marketingu w internecie. Na powyższą problematykę składają się nie tylko klasyczna wiedza o technikach sprzedaży czy badanie UX (user experience). Do prowadzenia skutecznej sprzedaży potrzebna jest również wiedza o tzw. SEO czyli optymalizacji strony dla przeglądarek internetowych. Jest to zbiór technik mających na celu sprawienie, że strona naszego sklepu będzie wyświetlana na wysokich pozycjach w konkretnej wyszukiwarce.
Do najczęściej stosowanych technik optymalizacji, dostępnych dla osób z zerową lub niewielką wiedzą programistyczną, należą tzw. linkowanie strony oraz zapewnienie wysokiej jakości contentu.
Pierwszy sposób polega na pozyskaniu jak największej ilości odnośników z innych stron, które mają już swoją renomę w „oczach” wyszukiwarek. Są to zazwyczaj domeny zadbane, które mają sporo użytkowników i same w sobie stanowią już dla internauty jakąś wartość. Pozyskanie odnośnika z takiej strony nie jest rzeczą prostą, tym bardziej jeśli nasz sklep stawia dopiero pierwsze kroki w internetowej dżungli.
Z tego właśnie powodu drugą bardzo popularną (często też skuteczniejszą) techniką jest zapewnienie wysokiej jakości treści na stronie sklepu. Nie chodzi tu tylko o same opisy towaru, chociaż jest to rzecz niezwykle istotna, ale również o inne treści mogące zainteresować użytkownika i nakłonić go do zakupu.
Tego rodzaju efekt jest właściwie niemożliwy do osiągnięcia bez założenia bloga firmowego, na którym będziemy publikować artykuły związane z branżą w jakiej działamy. Jeśli zastanawiacie się jak założyć bloga firmowego dla sklepu internetowego, to warto sięgnąć po jeden z popularnych poradników traktujących o tej tematyce.
W dużym uproszczeniu można jednak powiedzieć, że do posiadania własnego bloga prowadzą dwie główne drogi.
Po pierwsze można skorzystać z możliwości jakie oferuje nam skrypt naszego sklepu internetowego. O tym, jak tego dokonać z łatwością dowiecie się czytając dokumentację udostępnianą przez developera systemu, który wybraliście.
Inną metodą jest skorzystanie z jednego z wielu systemów zarządzanie treścią jakie można znaleźć na rynku. Część z nich jest zupełnie darmowa, a ich funkcjonalności często przewyższają te oferowane przez płatne cms-y. Przykładem niech będzie tu słynny WordPress, który jest obecnie ulubionym systemem większości blogerów. Jego zaletami są praktycznie nie wymagająca żadnej wiedzy obsługa oraz cała mas instalacją i podstawową konfiguracją WordPressa poradzą sobie nawet osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z podobnymi rozwiązaniami. Uruchomienie bardziej zaawansowanych funkcji wymaga pewnej wiedzy, ale nie są one konieczne dla rozpoczęcie przygody z blogowaniem. Dodawanie wpisów przypomina edycję dokumentu w wordzie, więc nie powinno to sprawić nikomu problemu.
Innymi popularnymi systemami mogącymi pomóc wam w założeniu firmowego bloga są Joomla i Drupal. Nie są one jednak aż tak rozpowszechnione, jak królujący WordPress.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here